Przejdź do treści

Centrum Edukacji Ekologicznej

Relacje z wydarzeń

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

"Ptasia stołówka 2019"

     W minioną niedzielę  tj. 13 stycznia 2019 roku Centrum Edukacji Ekologicznej zorganizowało wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu warsztaty, których celem było niesienie pomocy skrzydlatym mieszkańcom miasta. Podczas akcji wspólnie z mieszkańcami wykonywaliśmy karmiki dla ptaków w postaci wianków z przysmakami oraz „karmidełek” w plastikowych kubeczkach m. in. po jogurtach, które zostały rozwieszone na terenie Parku Miejskiego. Wszyscy uczestnicy warsztatów w podziękowaniu za udział otrzymali drewniane karmiki na słoninę wykonane przez uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu, by móc dokarmiać ptaki również w swoim najbliższym otoczeniu.   Gorąco dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy do galerii foto!!!  

więcej

Ekologiczne Warsztaty Bożonarodzeniowe 2018

Od 3 do 20 grudnia w Centrum Edukacji Ekologicznej odbywały się     " Ekologiczne Warsztaty Bożonarodzeniowe"       Podczas warsztatów dzieci tworzyły: ozdoby choinkowe po tradycyjnej rolce od papieru, szklanego Mikołaja po słoiczku od dżemu, choinkę z drewnianych patyków, pomocnika Św. Mikołaja ze starych kalendarzy i wiele wiele innych. Dzieci nie tylko tworzyły ozdoby, ale również śpiewały kolędy. Cudowna atmosfera, jak również uśmiechy na twarzach dzieci sprawiały, że Warsztaty przebiegły pomyślnie.
 A korzystając z okazji...  Pragniemy życzyć Wszystkim zdrowych, pogodnych i wesołych Świąt! :)    

więcej

Warszaty Bożonarodzeniowe 2018

W sobotę ( 01.12.2018 ) w Centrum Edukacji Ekologicznej odbyły się Warszaty Bożonarodzeniowe. Mieszkańcy Grudziądza mogli wykonać stroik z drewnianych krążków oraz słoiczków m.in. po  dżemie. Dodatkową atrakcją było malowanie Mikołaja na drewnianym pieńku. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców, łacznie przybyło ok 80 osób. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach organiozowanych przez Wydział Gospodraki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.      

więcej

"Zbieramy owoce drzew leśnych" - rozstrzygnięcie konkursu

        13 listopada w Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Nad Torem 1 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego „Zbieramy owoce drzew leśnych”. Konkurs polegał na zbiórce kasztanów i żołędzi, które w okresie zimowym zostaną przeznaczone na dokarmianie zwierząt leśnych Lasu Rudnickiego, natomiast o zwycięstwie decydowała ilość owoców drzew leśnych (w kg) zebranych przez indywidualnego uczestnika. Konkurs rozegrany został w dwóch kategoriach: przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych. Z racji tego, że w tym roku przypadał okres nasienny dębów Zakład Usług Leśnych " KOS" ufundował nagrodę specjalną dla uczestnika, który uzbierał najwięcej żołędzi.
       W tegorocznej, XII już, edycji konkursu został ustanowiony nowy rekord zebranych kasztanów i żołędzi , który wynosi 18 000 kg Do tegorocznej edycji przystąpiło 9 przedszkoli i 10 szkół  podstawowych.       Wśród przedszkoli najwięcej owoców drzew leśnych zebrano w Przedszkolu Miejskim Kuntersztyn  – 1961 kg. Na drugim miejscu znalazło się Przedszkole Miejskie Tarpno – 1508 kg, a na trzecim – Przedszkola Miejskie Kopernik – 1110,00 kg. Przedszkolaki łącznie zebrały 8094 kg.            Spośród szkół najwięcej owoców zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 – 2671 kg, niewiele mniej uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 20 – 2327 kg, natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 12 – 900 kg. Uczniowie szkół podstawowych klas I-III zebrali łącznie 9983 kg owoców drzew leśnych. Nie zabrakło wspaniałych emocji, przy wręczaniu nagród. Pragniemy poinformować, że na każdego uczestnika konkursu w siedzibie CEE czekają drobne upominki do odbioru. Zapraszamy do udziału w następnych edycjach :)
     

więcej

Drzwi otwarte CEE 2018

 W sobotę 27 października w Centrum Edukacji Ekologicznej odbyły się drzwi otwarte pt." Grudziądzkie daniele w czterech porach roku, jesień/zima". Nasi goście mieli okazję dowiedzieć się podstawowych informacji oraz ciekawostek o " grzybobraniu". Nie zabrakło wzmianki o danielach i ich charakterystyce - które dzięki temu, że zamieszkują w kwaterze CEE możnabyło je zobaczyć. a za rogiem ... czychała na nas Baśka- nasz Dzik, o którym także możnabyło się wiele dowiedzieć.  Oczywiście nikt nie wrócił do domu bez pamiątki z CEE, którą uprzednio każdy sam przygotowywał. Były to bukiety z liści ozdobione darami jesieni. Dziękujemy wszystkim za przybycie :)  

więcej

Warsztaty jesienne 2018r.

Jesienne warsztaty 2018 -
  Warsztaty jesienne dobiegły końca. Podczas spotkań uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat jesieni m.in. : Dlaczego liście spadają z drzew?; Gdzie śpi jeż? Czy lisy są przebiegłe? i wiele wiele innych.  W zależności od wybranego tematu dzieci mogły wykonać z przysłowiowych „ śmieci” wytłaczakowego lisa, jesienne bukiety, drzewo z witrażem oraz  jeża z liści.
Zapraszamy do obejrzenia galerii:)  

więcej

"Spacer z Leśniczym - tropem leśnych zwierząt"

„Spacer z Leśniczym – tropem leśnych zwierząt”         W minioną sobotę 6 października odbył się spacer,  podczas  którego sześć grup rywalizowało ze sobą podążając zgodnie ze wskazówkami aplikacji mobilnej: „Na tropie grudziądzkiej przyrody”. Trasa, którą należało pokonać obfitowała w liczne zadania oraz jak się okazało niespodzianki – często drogę uczestnikom przerywały chmary danieli wędrujące po lesie. Wygrała grupa, która pokonała trasę w czasie 2 godz. 9 min. i zdobyła maksymalną ilość punktów -17. Gratulujemy :)  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wytrwałość i wspaniałą atmosferę!  

więcej

Leśne kino - DKF

Leśne kino – DKF przy ognisku -
      20 września wspólnie z Centrum Kultury Teatr mieliśmy przyjemność zaprezentować Państwu film pt.” Wilcze Góry”, który przeniósł uczestników w dziewicze tereny Bieszczad. Zwieńczeniem projekcji było wspólne ognisko. Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie i wspaniałą atmosferę :)

więcej

Sprzątanie Świata 2018

Sprzątanie Świata 2018 część I- Festyn Na Błoniach Nadwiślańskich         W minioną sobotę 15 września 2018 r. odbył się festyn ekologiczny, którego celem było zachęcenie mieszkańców do czynnego udziału w corocznej akcji Sprzątania Świata. Już od godz. 9:00 trwało sprzątanie terenów leśnych za co serdecznie wszystkim biorącym udział Dziękujemy! Organizatorzy imprezy prowadzili na Błoniach Nadwiślańskich zbiórkę elektrośmieci, makulatury, płyt CD oraz plastikowych zakrętek.       Festyn rozpoczął się wręczeniem nagród laureatom konkursu przyrodniczo-ekologicznego  "Grudziądzki Przyjaciel Przyrody". Puchar, tytuł oraz główną nagrodę w trzeciej edycji konkursu zdobyła Kamila Skrzeczkowska.    Na głównej scenie odbyły się również rozstrzygnięcia konkursów plastycznych zorganizowanych przez CEE, kierowanych do grudziądzkiej młodzieży oraz dzieci przedszkolnych. Laureatami konkursu zostali: "Eko wakacje" I miejsce - Maja Piasecka
II miejsce - Alicja Rodzik
III miejsce - Szymon Stępień
Wyróżnienia otrzymali: Jasiu Szukała, Pola Matysiak, Dominika Dorożyńska, Weronika Siwiec, Ola Trzebiatowska oraz Alicja Pleskot.
"Wakacje z przyrodą w tle" kl. I-III I miejsce - Julia Rydzewska II miejsce - Mateusz Wtorek III miejsce - Ewa Maciąg
Wyróżnienia otrzymali:Zuzanna Flisikowska, Wiktor Nadolecki, Jędrzej Hordyński, Emilia Lewitzka, Oliwier Lewandowski oraz Miłosz Plutowski.   "Wakacje z przyrodą w tle" kl. IV-VIII I miejsce - Lena Nowicka II miejsce - Roksana Szajerka III miejsce - Xavier Lanfenberg
  Wyróżnienia otrzymali: Jakub Figurski, Igor Grzybowski, Zofia Piotrowska, Zuzanna Simińska, Zuzia Aleksandrowicz oraz Justyna Rejman. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do galerii :)      

więcej

Spacer z leśniczym o świcie

       W sobotę 14 lipca 2018r. tuż przed świtem rozpoczął się spacer leśnymi ścieżkami Lasu Świętopełka. Nad brzegiem Wisły uczestnicy wydarzenia mieli okazję wsłuchać się w odgłosy budzących się nieśmiało ze snu ptaków wodnych. Pomimo deszczowej pogody podczas spaceru Grudziądzanom towarzyszyły odgłosy  świerszczy, mew, czapli oraz dzikich gęsi. Tradycyjnie wydarzenie zakończyło się pysznym śniadaniem  w lesie.                  Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą atmosferę!  

więcej

Drzwi otwarte CEE - wiosna/lato 2018

W minioną sobotę tj. 16.06.2018 r. odbyły się pierwsze w tym roku "Drzwi otwarte CEE - grudziądzkie daniele w czterech porach roku - wiosna/lato". Uczestnicy akcji mieli okazję odwiedzić kwaterę z danielami i zobaczyć niedawno urodzonego młodego cielaka. W drugiej części odbyła się pogadanka i konkurs dotyczące segregacji odpadów oraz warsztaty z budowy hoteli owadzich. Nie zabrakło dociekliwych pytań, miłej atmosfery i rzecz jasna wspaniałej pogody :) Zapraszamy do galerii !

więcej

Uroczyste podsumowanie konkursu ekologicznego "Chrońmy Środowisko 2017/2018"

  12 czerwca 2018 roku w siedzibie CEE odbyło się uroczyste podsumowanie XVIII edycji konkursu ekologicznego „Chrońmy Środowisko 2017/2018”             Konkurs polegał na zbiórce zużytych baterii. O zwycięstwie w konkursie  zadecydowała ilość baterii zebranych przez indywidualnego ucznia (przedszkolaka), w czasie trwania konkursu, podana w sztukach. Konkurs rozgrywany został w czterech kategoriach:
I kategoria - przedszkola,
II kategoria - szkoły podstawowe,
III kategoria - gimnazjum,
IV kategoria - szkoły ponadgimnazjalne. Wzięły w nim udział:
- 6 placówek przedszkolnych;
- 7 szkół podstawowych;
- 3 gimnazja;
- 3 szkoły ponadgimnazjalne. Razem zebraliśmy:
4384,5 kg = 4,38 tony Najwięcej, bo aż 3126 kg baterii zebrali uczniowie szkół podstawowych razem z gimnazjalistami.
I m-ce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 7, gdzie zebrano 800 kg baterii;
II m-ce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 21 z wynikiem 751 kg baterii;
III m-ce Szkoła Podstawowa Nr 11, gdzie zebrano 490 kg baterii 1077,5 kg zużytych baterii zebrały przedszkolaki. I m-ce PM Tarpno z wynikiem 316 kg;
II m-ce PM Lotnisko gdzie zebrano 300 kg;
III m-ce PM Kopernik oddając do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych 196 kg baterii Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zebrali wspólnie 181 kg baterii. I tak wśród tych szkół:
I m-ce zajęła Zespół Szkół Technicznych, gdzie zebrano 152 kg baterii;
II m-ce zajęło III Liceum Ogólnokształcące z wynikiem 22 kg baterii;
III m-ce zajęło I Liceum Ogólnokształcące, gdzie zebrano 7 kg baterii.   A wśród laureatów konkursu znaleźli się: - kategoria - przedszkola I m-ce Antonina Goss II m-ce Jagoda Grzegorzewska III m-ce Wiktor Borowski - kategoria – szkoły podstawowe I m-ce Jakub Kawski II m-ce Bartosz Tytkiewicz III m-ce Amelia Kałuzińska   - kategoria - gimnazjum I m-ce Dominik Elwertowski II m-ce Diana Nowakowska III m-ce Szymon Trzaskowski   - kategoria – szkoły ponadgimnazjalne I m-ce Robert Kawalec II m-ce Daniel Gajos III m-ce Laura Dmitrowska   Wyróżnienia natomiast zdobyli: Nadia Gądek Adam Przyłęcki Karolina Radecka Maksymilian Korzeniewski Jolanta Lubera Franciszek Soja Natalia Kłosińska Filip Drozd Stanisław Domeracki   Kasjan Kowalski Mateusz Garczyński Julia Józwowicz Martyna Palczewska Julia Grajewska Lena Kuca Karol Noskowicz Marcel Mostowski Natalia Goławska Amelia Wyszyńska Dominik Kośćiński Julia Kurminowska Szymon Ziółkowski Igor Studański Lidia Trela Laura Grzona Karola Jankowska Patryk Malinowski Amelia Schoen Martyna Borowska Franciszek Baniak Weronika Rutkowska Jan Markowski Paweł Waruszewski Błażej Kiliszek Kacper Piortowski Aleks Grala Kacper Surmacz Piotr Szyszkowski Aleksander Szyszkowski Martyna Nowacka Weronika Nowacka Monika Krzepicka   Radosław Kozieł    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy :)  

więcej

Rajd pieszy "Tropem leśnych zwierząt"

Miniona sobota, tj. 09.06.2018 roku upłynęła nam pod znakiem leśnych wędrówek ścieżkami Lasów Komunalnych miasta Grudziądza, gdzie uczestnicy rajdu pieszego korzystając z nowo powstałej aplikacji mobilnej "Na tropie grudziądzkiej przyrody" przechodzili grę terenową (tzw. quest) pn. "Tropem leśnych zwierząt". Rywalizacja odbywała się pomiędzy uczniami NPS z oddziałami integracyjnymi SPINAKER, a zaprzyjaźnioną z Centrum grupą seniorów. Obie grupy wykazały się świetną orientacją w terenie i dużą wiedzą przyrodniczo - leśną. Mimo wysokiej temperatury wszyscy ukończyli rajd i odnaleźli skarb :) Zapraszamy do małej galerii!    

więcej

Wielkanocny Piknik 2018

              W sobotę 24 marca 2018 r. w siedzibie Centrum Edukacji Ekologicznej odbył się „Wielkanocny Piknik”, podczas którego uczestnicy wykonywali tradycyjne palmy oraz malowali drewniane zające. Dzięki dobrej pogodzie odwiedziło nas wielu Grudziądzan, którzy chętnie włączali się w przygotowane konkursy oraz rodzinne zmagania.  Najmłodsi uczestnicy mogli poczuć przedsmak świąt szukając czekoladowych pisanek – dla każdego malucha zając ukrył słodkości i nikt nie wyszedł z pustym koszykiem :)

więcej

Witaj wiosno 2018

      Pierwszy dzień wiosny dzieci z grudziądzkich szkół oraz przedszkoli  przywitały kolorowym, głośnym i radosnym korowodem budzącym wszystkich zimowych śpiochów. Pochód wiosenny rozpoczęliśmy od rozstrzygnięcia konkursów polegających na wykonaniu ekologicznej Marzanny oraz recyklingowego wiosennego ptaka. Najpiękniejsze Marzanny zaprezentowali uczniowie klas: I a z SP nr 17, III b z SP nr 5 oraz I z SP nr 20, natomiast wśród przedszkolaków prezentujących transparent z wiosennymi ptakami zwyciężyły:  „Motyle” z przedszkola Kopernik oraz  „Biedronki”  i „Zuchy” ze Strzemięcina.  Po rozdaniu nagród i dyplomów ruszyliśmy wspólnie na Nadwiślańskie Błonia, gdzie pożegnaliśmy zimę paląc Marzanny w ognisku.    

więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij