Przejdź do treści

Centrum Edukacji Ekologicznej

Aktualności

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

"Drzwi otwarte - Grudziądzkie Daniele w czterech porach roku wiosna - lato" 2019

W sobotę 15 czerwca odbyły się się kolejne Drzwi otwarte Centrum Edukacji Ekologicznej. Trzeba przyznać, że stało się to już tradycją :) Podczas drzwi otwartych mieszkańcy Grudziądza mieli możliwość zobaczenia oraz poznania zwyczaju Danieli, zapoznania się z gatunkami takimi jak: sarna, daniel, jeleń. Leśniczy Lasów Komunalnych Miasta Grudziądza wraz z myśliwym działającym w Centrum opowiedzieli mieszkańcom wiele ciekawostek na temat biologii Danieli. Po krótkiej edukacji oraz zwiedzaniu na uczestników Drzwi otwartych czekały ekologiczne warsztaty, gdzie każdy mógł wykonać ekologiczne pudełko z kartoników po butach. Zwieńczeniem tego spotkania  była rozmowa na temat pozyskania drewna, która odbyła się na edukacyjnej ścieżce.   Dziękujemy wszystkim za przybycie, zapraszamy do obejrzenia galerii :)

więcej

Wakacje z Centrum Edukacji Ekologicznej

Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Grudziądzu serdecznie zaprasza dzieci szkół podstawowych klas I- VI do udziału w wakacyjnych warsztatach ekologicznych organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej.   „Wakacje z Centrum Edukacji Ekologicznej” Warsztaty będą odbywały się tylko w lipcu (we wtorki, środy i czwartki) rozpoczynając od 2 lipca. Zajęcia prowadzone będą zarówno w siedzibie CEE, ul Nad Torem 1, jak również na terenie Lasu Rudnickiego, zawsze  w godzinach 10.00 - 12.00. Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy dziecko w towarzystwie dorosłego opiekuna. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem tel. 56/46 56 200. Liczba miejsc ograniczona!     Załącznik nr 1   Regulamin wakacyjnych warsztatów ekologicznych „Wakacje z Centrum Edukacji Ekologicznej”   Organizatorem warsztatów jest Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z funkcją lasu, ekosystemu łąki oraz prawidłową segregacją odpadów. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-13 lat. Dziecko, aby uczestniczyć w warsztatach musi przyjść z dorosłym opiekunem. Dopuszcza się uczestnictwo na warsztatach kilku dzieci pod opieką jednego, dorosłego opiekuna, ale tylko w sytuacji kiedy ich rodzice wyrażą na to pisemną zgodę (załącznik nr 1) Opiekun jest odpowiedzialny za dziecko, z którym uczestniczy w warsztatach. Liczba dzieci biorących udział w warsztatach jest ograniczona. Na poszczególne spotkanie zapraszamy 14 dzieci plus ich opiekunów. Warsztaty odbywać się będą w siedzibie Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Nad Torem 1. Zgłoszenia dziecka do uczestnictwa w warsztatach należy dokonać pod nr telefonu 56/46 56 200. Organizator zapewnia materiały, które będą wykorzystywane podczas zajęć praktycznych. Organizator zastrzega sobie prawo do wykluczenia z zajęć uczestników, którzy zakłócają ich przebieg lub zachowują się niestosownie. Zgłoszenie dziecka do udziału w warsztatach jest jednoznaczne z przyjęciem do wiadomości i zaakceptowaniem niniejszego regulaminu, jak również z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku dziecka i opiekuna.      

więcej

Rozstrzygnięcie konkursu "Chrońmy Środowisko 2018/2019"

13 czerwca 2019 r. w siedzibie Centrum Edukacji Ekologicznej odbyło się uroczyste rostrzygnięcie konkursu 'Chrońmy Środowisko 2018/2019".             Konkurs polegał na zbiórce zużytych baterii. O zwycięstwie w konkursie  zadecydowała ilość baterii zebranych przez indywidualnego ucznia (przedszkolaka), w czasie trwania konkursu, podana w sztukach. Konkurs rozstrzygnięty  został w trzech  kategoriach:
I kategoria - przedszkola,
II kategoria - szkoły podstawowe i gimnazja,
III kategoria - szkoły ponadgimnazjalne. Wzięły w nim udział:
- 4 placówki przedszkolne;
- 10 szkół podstawowych;
- 2 szkoły ponadgimnazjalne. Razem zebraliśmy:
4384,5 kg = 4,38 tony A wśród laureatów konkursu znaleźli się: - kategoria - przedszkola I m-ce Karolina Radecka ilość- 30 018 sztuk
II m-ce Jolanta Lubera ilość - 4583 sztuki III m-ce Amelia Gumińska ilość - 4 060 sztuk
- kategoria – szkoły podstawowe i gimnazja I m-ce Maja Lagocka ilość - 15 335 sztuk
II m-ce Bartosz Tytkiewicz ilość - 12 500 sztuk
III m-ce Amelia Wyszyńska ilość - 11 504
  - kategoria – szkoły ponadgimnazjalne I m-ce Kacper Gadomski ilość - 1293 sztuk
II m-ce Zuzanna Sałacka ilość - 1183 sztuk
III m-ce Weronika Jedel ilość - 948 sztuk
  Wyróżnienia natomiast zdobyli: Kornelia Adamkiewicz Patrycja Kiełbowicz Lilianna Witkowska Marysia Raszkowska Kacper Antkiewicz Anna Świetaszczyk Tymon Eichler Wojciech Polesiak Maja Grynda Iga Zakrzewska Patrycja Jastrzębska Dominik Niegórski Błażej Kiliszek Wiktoria Dombek Kacper Szumacz Martyna Palczewska Franek Baniak Dominik Kosiński Szymon Trzaskowski Natalia Goławska Piotr Nykaza Łukasz Krupa Weronika Kordalska Damian Szczeciński Maciej Nasieniewski     Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy :)  

więcej

Kredka 2019

12 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie drewnianych kredek, które były montowane na terenie placówek najczęściej odwiedzających Centrum Edukacji Ekologicznej. Tegorocznym kolorem był kolor żółty. Jest nam niezmiernie miło, że wszystkie placówki przygotowały się na ten szczególny dzień:)   Poniżej lista Placówek Szkolnych oraz Przedszkoli zajmujących trzy czołowe miejsca : I. Szkoła Podstawowa Nr 20 im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich II. Szkoła Podstawowa Nr 21 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego III. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Stefana Żeromskiego PRZEDSZKOLA: I. Niepubliczne Przedszkole Puchatek II. Przedszkole Miejskie Tarpno III. Przedszkole Miejskie Strzęmięcin  

więcej

"Drzwi otwarte - Grudziądzkie Daniele w czterech porach roku wiosna - lato" 2019

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grudziądzu serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców wraz z rodzinami na Drzwi otwarte Centrum Edukacji Ekologicznej pt. : „Grudziądzkie daniele w czterech porach roku – wiosna/lato”              Spotykamy się 15 czerwca 2019 r. o godz. 1000 oraz 1200  w siedzibie CEE przy ul. Nad Torem 1.               Zapraszamy mieszkańców Grudziądza wraz z rodziną (indywidualnie, nie grupy zorganizowane) na zwiedzanie zagrody z danielami znajdującej się na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu. Akcja ma na celu ukazanie tych zwierząt w środowisku możliwie najbardziej zbliżonym do naturalnego oraz zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w wyglądzie
i zachowaniu danieli w okresie wiosny i lata. Dodatkową atrakcją spotkania będzie wspólne wykonywanie pudełek do przechowywania, które mamy nadzieję  posłużą u Państwa w domu.   Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel. 726-301-636 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

więcej

Warsztaty "Kwiatki na dzień matki" 2019

W czwartek odbyły się ostatnie warsztaty ekologiczne noszące nazwę "Kwiatki na dzień matki". Podczas warsztatów uczestnicy mogli wykonać drobne upominki dla swoich mam, m.in. kwiatki w doniczkach wykonane z kartoników po mleku, "las w słoiku" -  wykonany w starym, niepotrzebnym słoiku. Bardzo cieszymy się, że mamy takie ogromne zainteresowanie ze strony uczestników. Poprzez wykonywanie rzeczy z niepotrzebnych wcześniej materiałów dzieci zauważają, że recykling to świetna sprawa. Mamy nadzieję, że każdej z mam uczestników warsztatów przypadnie do gustu otrzymany prezencik, za to wszystkim mamą życzymy uśmiechu na twarzy, samych radosnych chwil, które niesie za sobą macierzyństo ! :)    

więcej

Maj w ogrodzie 2019

11 maja miło nas zaskoczył piękną pogodą. Podczas warsztatów przygotowanych na terenie Ogrodu Botanicznego mieszkańcy Grudziądza wykonywali recyklingowe doniczki z butelek PET, kartonów TetraPak i puszek metalowych oraz sadzili do nich zioła i rośliny ozdobne. Uczestnicy warsztatów mogli również zabrać bratki z Ogrodu Botanicznego by dać im "drugie życie" w swoich ogródkach przydomowych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem; rozdaliśmy ponad 4000 roślin, w tym sadzonki sanwitalii, werben, surfinii, bazylii, oregano, tymianku i bratków. Dziękujemy wszystkim za przybycie, udział w warsztatach i jak zawsze wspaniałą atmosferę. Zapraszamy do galerii.

więcej

Warsztaty "Kwiatki na dzień matki"

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grudziądzu zaprasza uczniów szkół podstawowych  (klas I-VIII) do udziału w warsztatach  ekologicznych: „Kwiatki na Dzień Matki” trwających od 13 do 23 maja 2019 roku. Warsztaty będą polegały na własnoręcznym wykonaniu ekologicznych upominków, które każdy uczeń może podarować mamie z okazji Jej Święta.   „ Kwiat XXL” KLASY I-III „Kwiat w recyklingu” KLASY I- VIII ( Każdy uczestnik zobowiązany jest przynieść karton 1l po np. soku „ Las w słoiku” KLASY IV-VIII     Zgłoszenia grup przyjmowane będą od piątku 10 maj  2019 roku od godziny 8:00 pod numerem tel.  56/46-56-200.   Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o dostarczanie wypisanych zgód na udostępnianie wizerunku dzieci.

więcej

Ochrona przeciwpożarowa w Lasach Komunalnych Miasta Grudziądza

Wiosna to okres rozkwitu i przebudzenia w przyrodzie. W lasach rozpoczyna się intensywna praca związana z sadzeniem nowych drzew, ale także rozpoczyna się okres zagrożenia pożarowego. Gdy temperatura powietrza systematycznie wzrasta, pogoda jest słoneczna i bezdeszczowa, a wiejące wiatry wysuszają trawy i runo leśne, nietrudno wtedy o wybuch pożaru. Obszar Lasów Komunalnych Miasta Grudziądza zaliczany jest do I kategorii zagrożenia pożarowego, ponieważ przewagę stanowią drzewostany sosnowe, siedliska borowe, a także wzmożony ruch turystyczny. Dlatego też od 1 kwietnia do odwołania każdego roku pracownicy Lasów Komunalnych zaczynają pełnić codzienne dyżury pożarowe. Pracownicy są w pełnej gotowości, by w razie wybuchu pożaru móc szybko udać się na miejsce. System ochrony przeciwpożarowej Lasów Komunalnych pozwala sprawnie monitorować i zapobiegać zagrożeniu pożarowemu. Biuro Lasów Komunalnych jest w stałej łączności radiotelefonicznej z Nadleśnictwem Jamy oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. Natomiast przy Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Grudziądzu znajduje się nowoczesny punkt obserwacyjny wyposażony w kamery z funkcją wykrywania dymu. Co roku przeprowadzana jest także mineralizacja pasów przeciwpożarowych. Oprócz tego na terenie Lasów Komunalnych znajdują się punkty czerpania wody, a przy Biurze Lasów Komunalnych zlokalizowana jest baza sprzętu przeciwpożarowego. Lasy Komunalne Miasta Grudziądza podejmują szereg działań w ramach profilaktyki przeciwpożarowej. Ważną rolę odgrywa informowanie i ostrzeganie społeczeństwa o zagrożeniu pożarowym m.in. poprzez umieszczanie wzdłuż głównych traktów leśnych i miejsc wypoczynku tablic informacyjnych i regulaminów odpowiedzialnego korzystania z lasu. Zabroniony jest  także wjazd pojazdami mechanicznymi do lasu, a w okresie dużego zagrożenia pożarowego pracownicy Biura Lasów Komunalnych prowadzą w terenie patrole przeciwpożarowe. Aby przeprowadzić sprawną akcję gaśniczą ważne jest także odpowiednie utrzymywanie dojazdów pożarowych (dróg leśnych), które są odpowiednikiem dróg pożarowych w terenie miejskim. Każda z dróg oznaczona jest numerem, który służy szybkiemu wskazaniu jednostce gaśniczej dojazdu na miejsce akcji. Zapraszamy na nasz kanał YouTube, na którym można obejrzeć m.in. film na temat pożarów lasu: Pamiętaj! W przypadku zauważenia ognia w lesie niezwłocznie poinformuj Straż Pożarną dzwoniąc pod numer 998 (lub 112) oraz pracowników Biura Lasów Komunalnych Miasta Grudziądza dzwoniąc pod numer 667 663 633 lub 726 301 636.

więcej

Warsztaty wielkanocne 2019 r.

Warsztaty Wielkanocne dobiegły końca.. Na warsztatach uczestnicy wykonywali m.in. kurczaczki, zajączki, kolorowe kartonowe pisanki a to wszystko z materiałów recyklingowych. Ciekawostkami dla dzieci tym razem okazały sie biologia zająca oraz to skąd wzięła się tradycja malowania pisanek. Mamy nadzieję, że ozdoby, które wykonywały dzieci zdobia teraz ich domy. Korzystając z okazji Życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych świąt i radości ze Zmartwychwstania Bożego !!
  Zapraszamy do ogladania galerii.  

więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij