Las Mazurski
W oddziale 13 j Lasów Komunalnych zgodnie ze wskazaniami gospodarczymi zawartymi w Planie Urządzenia Lasu wycięto dojrzały drzewostan sosnowy, stosując zabieg gospodarczy zwany rębnią zupełną, tak aby w pełni wykorzystać bogactwo lasu i jego surowiec drzewny.
Aby zainicjować proces powstawania młodego pokolenia drzew zastosowano odnowienie naturalne drzewostanu poprzez samosiew sosny. W tym celu na wyciętej powierzchni pozostawiono ponad 20 sztuk nasienników (oznaczonych literą „N”), które obsieją cały teren. Po 2-3 latach, kiedy nasienniki spełnią swoją rolę, zostaną usunięte. Ten sposób odnawiania drzewostanu niesie za sobą wiele zalet m.in. oszczędność środków finansowych na zakup i posadzenie materiału sadzeniowego, a także obecność siewek dostosowanych do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych.
Jest to sposób odnawiania drzewostanu nigdy dotąd nie praktykowany w Lasach Komunalnych, ale bardzo popularny na Mazurach – dlatego też pracownicy leśni „ochrzcili” to miejsce mianem Lasu Mazurskiego.